Geleneksel Oyunlar, Gerçek Oyunlar

Beş Taş Oyunu

Oyuncu Sayısı: 2 veya daha fazla kişi
Oyun Materyali: Beş küçük taş

Oyuna ilk başlayan oyuncu, avucundaki taşları serbestçe yere bırakır. Birler: Ebe yerdeki taşlardan uygun olanını seçer. Seçtiği taşı havaya atar. Her attığında yerden bir taş alıp havaya attığı taşı yakalar. Yerdeki taş bitinceye kadar, işlem devam eder.

Eğer havaya attığı taşı kapamaz veya yerden almak istediği taştan başka taşa dokunursa, oynama hakkı arkadaşına geçer. İkiler: Taşlar yere bırakılır. Taşların içinden uygun olanı ele alınır, havaya atılır. Havaya atılan taş yere düşmeden, yerdeki taşlar ikişerli olarak alınmaya çalışılır.

Üçler: Taşlar yere atılır taşın biri tekli olarak ele alınır, havaya atılır. Havaya atılan taş yere düşmeden, önce bir taş alınır. Seçilen bir taş tekrar havaya atılır ve bu taş yere düşmeden, diğer üç taş tek seferde alınmaya çalışılır.

Dörtler: Taşlardan uygun olan bir tanesi seçilerek havaya atılır. Yerde kalan dört taş, havaya atılan taş yere düşmeden, bir seferde alınmaya çalışılır.

Dedeler: Taşlar yere atılır. Başparmak ve işaret parmağının arası açılarak bir kale görüntüsü verilmeye çalışılır. Oyuncu yerden bir tane uygun taşı eline alır. Rakip oyuncu en son parmağın arasından geçecek taşı seçer. Bu taş diğer taşların parmaklar arasından geçirilmesine engel olacak taştır. Oyuncu eline aldığı taşı havaya atar. Havaya attığı esnada yerdeki taşı kaleden geçirmeye çalışır. Bunun için iki hakkı vardır. Birinci seferde taşı düzeltir. İkinci seferde taşı parmakları arasından geçirir. Eğer bu esnada taşı başka bir taşa çarptırır veya havaya attığı taşı kapamazsa, hakkını rakip oyuncuya verir.

Tüm bunlardan sonra oyunun final bölümüne geçilir. Taşların tamamı avucun içinden hafifçe yukarı doğru atılır ve avucun tersiyle taşlar tutulmaya çalışılır. Avucunun tersinde en çok taş kalan oyuncu, oyunu kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir