Çocuklar için Etkinlikler, Eğitici Oyunlar, Sanal Oyunlar

Bu Yarışmayı Kaçırma!

Bu yarışmaya katılan herkes kazanıyor. Evet yanlış okumadınız. Peki ama nasıl?kazandiran-yarisma

Katılımcılara hem “bilgi” hem de “ödül” kazandıran bir yarışma çünkü…

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü, kitap okuma alışkanlığının gençler arasında yaygınlaşması gayesiyle Türkiye genelinde 60’a yakın gençlik kulübüyle birlikte Ufka Yolculuk Kültür Yarışması düzenliyor.

OKU/ANLA, UFKUNU GENİŞLET, YARIŞ ve KAZAN!

Yarışma gününe kadar Diyanet İşleri eski Başkanı merhum Ömer Nasuhi Bilmen’in “Büyük İslam İlmihali” eserini okuyacak binlerce genç 18 Mayıs 2013 Pazar günü Türkiye genelinde yapılacak sınava katılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tavsiye ettiği/desteklediği yarışma 18 yaş altı ile 18 yaş üstü olarak iki kategoride gerçekleştirilecek.

Yarışmayı Asilder Ankara Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü’yle birlikte düzenleyen Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü’nden yapılan açıklamada, “Okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamayı, halkımızın ve özellikle gençlerimizin sahih kaynaklarla  buluşmasını arzu etmekteyiz.

Gençleri okumaya, anlamaya ve yarışmaya teşvik edecek bir yarışma formatı geliştirdik. Geleneksel hale getirmeyi planladığımız ödüllü kitap okuma yarışmasının ilkini, İslam âlimi merhum Ömer Nasuhi Bilmen’in Büyük İslam İlmihali eseriyle başlatmayı arzu ettik. Fıkıh alanında önemli bir kaynak olan bu eserin okunmasıyla hurafelerden uzak, dinimizin temel bilgilerini öğrenen bir gençliğin ortaya çıkacağını düşünüyoruz.

Yarışma sürecinde gençlerin ufkunun gelişeceğini düşündüğümüzden dolayı adını Ufka Yolculuk Kültür Yarışması olarak belirledik. Bilginin önemini kavrayan tüm gençlerimizi önce okumaya ve anlamaya sonra da yarışmaya davet ediyoruz”denildi.

Ufka Yolculuk Kültür Yarışması, Türkiye’nin 60 ilinde faaliyetlerini devam ettiren gençlik kulüplerinin katılımıyla gerçekleştirilecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tavsiye ettiği/desteklediği yarışmaya son başvuru tarihi 12 Nisan 2013 olarak belirlendi.

18 yaş altı ve 18 yaş üstü olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilecek yarışmanın finali 18 Mayıs 2013 Cumartesi günü Türkiye’nin 60 ilindeki sınav merkezlerinde saat 14.00’te başlayacak.

Test usulü yapılacak sınavda yarışmacılar 100 soru cevaplandıracak. Sorular, merhum Ömer Nasuhi Bilmen’in Büyük İslam İlmihali eserinden istifade edilerek bir komisyon tarafından hazırlanacak.

Şimdiye kadar yaklaşık 2 bin kişinin müracaat ettiği yarışmada, son başvuru tarihi olan 12 Nisan 2013’e kadar yaklaşık 10 bin gencin müracaat etmesi bekleniyor. Müracaat eden her gence okuması için Büyük İslam İlmihali eseri takdim ediliyor.

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri 2 Haziran 2013 Pazar günü saat 19.00’da Ankara’da düzenlenecek bir programda takdim edilecek.

Yarışmada dereceye girenlere, Türkiye ve il genelindeki sıralamaya göre ayrı ayrı ödül verilecek. Her iki yaş kategorisinde birinciye umre, ikinciye dizüstü bilgisayar, üçüncüye notebook bilgisayar, dördüncüye akıllı telefon, beşinciye ise tablet bilgisayar hediye edilecek.

Yarışmada ilk 30’a girenlere ise 100’er TL değerinde kitap takdim edilecek. İllerde ise paydaş olan gençlik kulüpleri dereceye girenlere ödüllerini verecek.

YARIŞMA BİLGİLERİ

Okunacak eser: Ömer Nasuhi Bilmen’in Büyük İslam İlmihali

Son başvuru tarihi: 12 Nisan 2013

Yarışma tarihi : 18 Mayıs 2013

Yarışma saati: 14.00

Soru sayısı: 100

Süre: 120 dakika

Yarışma sonuç ilanı: 25 Mayıs 2013

İl ödüllerinin takdimi: 1 Haziran 2013

Türkiye geneli ödüller: 2 Haziran 2013

Detaylı bilgi : www.ufkayolculuk.com  

Ödüllerwww.ufkayolculuk.com/oduller

Online başvuru için TIKLAYIN!

 

1 Comment

  1. Merhaba!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir