Geleneksel Oyunlar, Gerçek Oyunlar

Mendil Kapmaca Oyunu

Oyuncu Sayısı: 4 veya daha fazla
Oyun Materyali: Mendil

Oyuncular önce iki gruba ayrılırlar. İki grup arasında en az 2, en fazla 5 m. mesafe olur. Oyuna başlamadan önce bir “mendilci” bir de oyunu yönetecek “hakem” seçilir. Hakem seçilen mendilciyi ortaya alıp, etrafına 1,5-2 m. yarı çapında bir çember çizer, gruptaki oyuncular da arka arkaya sıra olurlar. Mendilci belirlenen yerde, eline bir mendil alır ve mendili yukarıya doğru kaldırarak, sıkmadan serbest bir şekilde aşağıya doğru sarkıtır. Hakemin düdüğü veya komuta ile gruplardan birer kişi mendilcinin elindeki mendili, rakibi tarafından ebelenmeden grubuna getirmek için, hızlıca koşarlar. İlk gelen mendili alıp, grubuna götüremez ise, diğer bir deyişle ikisi de mendilcinin yanına aynı anda gelmişlerse, birbirlerinin dalgın anlarını kollarlar.
Bu nedenle birbirlerine, dikkatlerini dağıtmak için, çeşitli bakışlar atarlar, hareketler yaparlar. Sonunda biri hızla mendili kaparak, kendi grubuna doğru koşacaktır.

Mendil kapılmadan mendilcinin etrafına çizilen 1,5-2 m. yarı çaplı sınırı (çemberi) aşmak yasaktır. Burada uygulanan taktiklerden biri, mendili kapıyormuş gibi yapıp, almamaktır. Rakip yanılırsa sınırı hemen geçer ve grubu adına “1 puan” kazanılır. Eğer oyunculardan biri mendili kapıp da grubuna doğru koşmaya başlarsa, diğeri onu grubuna ulaşmadan ebelemeye çalışır. Mendili, rakip oyuncu tarafından ebelenmeden grubuna getiren oyuncu, grubuna “1 puan” kazandırır.

Mendili kaptıktan sonra ebelenirse, karşı grup “1 puan” kazanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir